Końska Kopa, znana w języku niemieckim jako Querkoppe, to interesujące wzniesienie o wysokości 596 m n.p.m., zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce, w pasmie Sudetów Środkowych, w centralnej części Gór Sowich.
To zachwycające wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, w północno-środkowej części Gór Sowich, mniej więcej 2,6 km na południowy zachód od [Nowej Bielawy], która jest dzielnicą Bielawy. Końska Kopa charakteryzuje się kopulastym kształtem oraz zróżnicowaną rzeźbą terenu, a jej strome zbocza są widoczne z różnych perspektyw. Warto zauważyć, że wzniesienie to usytuowane jest na końcowym opadającym odcinku bocznego grzbietu, który odgałęzia się od Kalenicy w kierunku północno-wschodnim.
Od dwuwierzchołkowego wzniesienia [Chmieliny], usytuowanego na północ od Końskiej Kopy, oddziela je malownicza dolina Ciemny Jar. Teren ten jest wyraźnie wydzielony przez doliny, a po stronie północnej rozciąga się wspomniana dolina, natomiast od zachodu mamy do czynienia z inną doliną, w której płynie potok górski Bielawica. Południowe zbocze wzniesienia ostro opada do potoku Bielawica, tworząc tym samym spektakularną ścianę Ciemnego Jaru.
Końska Kopa zbudowana jest głównie z prekambryjskich gnejsów i migmatytów, a jej zbocza pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów, które powstały w wyniku plejstoceńskich zlodowaceń. Cała jej powierzchnia, łącznie z partią szczytową, porośnięta jest lasem świerkowo-bukowym, typowym dla regla dolnego. Doliny, które wyodrębniają wzniesienie, są doskonałym miejscem do spacerów, gdyż prowadzą nimi drogi leśne.
U podnóża Końskiej Kopy, po północno-wschodniej stronie, można podziwiać Ciemny Jar, który ma kształt litery V, gdzie z kolei koryto zajmuje potok Bielawica. Wartości geograficzne i krajobrazowe, jakimi charakteryzuje się to wzniesienie, sprawiają, że Końska Kopa jest rozpoznawalna i ceniona przez turystów oraz miłośników natury.
Inne
Na szczyt wzniesienia prowadzi malownicza leśna droga, która rozpoczyna się w Ciemnym Jarze, przechodząc przez dolinę Bielawicy.
Warto dodać, że w przeszłości to wzniesienie znane było pod różnymi nazwami, takimi jak Querkoppe oraz Przekora.
Przypisy
- Rysunek układu grzbietów Gór Sowich w opracowaniu M.Staffy. W: Słownik geografii turystycznej Sudetów. Marek Staffa (red.). T. 11: Góry Sowie. Wrocław: Wydawnictwo I–BiS, 1995 r., s. 21.
- a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994 r., s. 202, 203.
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Korczak (góra) | Kłobucznik | Panek (Wzgórza Bielawskie) | Wilczyna (góra) | Wrona (673 m) | Kopista (Góry Sowie) | Chmielina | Niedźwiadki (Góry Sowie)Oceń: Końska Kopa (Góry Sowie)