Chmielina


Chmielina, znana także pod niemiecką nazwą Hopfenberg, to niezwykłe wzniesienie znajdujące się w południowo-zachodniej części Polski.

Usytuowane w Sudetach Środkowych, wznosi się na wysokość 664 i 643 m n.p.m., co czyni je interesującym punktem widokowym oraz atrakcją turystyczną.

Warto zwrócić uwagę na jego lokalizację w centralnej części Gór Sowich, a także na malownicze tereny, które otaczają to wzniesienie.

Położenie i opis

„Wzniesienie, o którym mowa, znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, w środkowej części tego pasma górskiego, a dokładniej na jego północno-wschodniej krawędzi. Odległość do centrum Nowej Bielawy wynosi około 1,6 km w kierunku południowo-zachodnim, co czyni je atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Ma ono formę dwuwierzchołkowego grzbietu górskiego, który charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu oraz dość stromymi zboczami, które oblewają północ, południe i wschód. Urok tej lokalizacji podkreśla wyraźnie płaska i rozpoznawalna powierzchnia szczytowa, na której znajdują się dwa wierzchołki oddzielone niewielkim, płytkim siodłem. Wzniesienie znajduje się na końcu bocznego grzbietu, który odchodzi w kierunku północno-wschodnim z Korczaka, odlatując od głównego grzbietu ciągnącego się w stronę Słonecznej.

Od zachodniej strony sąsiadująca Wrona jest oddzielona od tego wzniesienia niewielkim siodłem, co dodatkowo podkreśla zróżnicowanie krajobrazu. Wzniesienie otaczają wyraźnie wydzielone doliny, z których na południowym zachodzie znajduje się Ciemny Jar, przez który przepływa górski potok Bielawica, a na południowym wschodzie ujawnia się wąska dolina Bielawicy. Zbocza wzniesienia w kierunku południowo-zachodnim oraz południowo-wschodnim stromo opadają ku potokowi Bielawica, tworząc imponującą północną ścianę Ciemnego Jaru.

Geologicznie, wzniesienie zbudowane jest z prekambryjskich gnejsów oraz migmatytów, wśród których można znaleźć soczewki amfibolitów od północnego zachodu, serpentynity od wschodu oraz troktolity od strony południowej. Zbocza pokrywa cienka warstwa młodszych osadów, które powstały w wyniku zlodowaceń plejstoceńskich. Cała powierzchnia wzniesienia, łącznie z częścią szczytową, porośnięta jest lasem świerkowo-bukowym typu regla dolnego.

Dodatkowym atutem tego wzniesienia są drogi leśne prowadzące przez wydzielające je doliny, które stanowią popularne trasy turystyczne. U podnóża, po północno-wschodniej stronie, znajduje się dzielnica Nowa Bielawa, co wpływa na dostępność i atrakcje tego regionu. Dzięki swojej lokalizacji, kształtowi oraz specyficznemu dwuwierzchołkowemu szczytowi, wzniesienie to jest łatwe do rozpoznania w krajobrazie Gór Sowich.

Inne

Na sam szczyt wzniesienia prowadzi malownicza leśna ścieżka, wzdłuż której znajduje się potok górski Bielawica, który z Ciemnego Jaru wpływa w otoczenie. Jest to idealne miejsce, by cieszyć się urodą natury.

Warto również zwrócić uwagę na współrzędne drugiego, niższego szczytu wzniesienia, które wynoszą 50°39’21.200″N, 16°34’14.450″E.

Ciekawostki

Chmielina to interesujące miejsce, które kryje wiele fascynujących faktów. Jednym z nich jest obecność znaczących skupisk skał węglanowych na jej rozległych terenach.

Na stokach tej wzniesienia można dostrzec odsłonięcia amfibolitów, co czyni je miejscem o dużym znaczeniu geologicznym.

Co więcej, u południowego podnóża znajduje się wyjątkowa willa „Leśny Dworek”, należąca do rodziny Dierig, zbudowana w malowniczym stylu tyrolskim.

Przypisy

  1. Rysunek układu grzbietów Gór Sowich w opracowaniu M.Staffy. W: Słownik geografii turystycznej Sudetów. Marek Staffa (red.). T. 11: Góry Sowie. Wrocław: Wydawnictwo I–BiS, 1995 r., s. 21. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994 r., s. 92. ISBN 83-85773-12-6.

Oceń: Chmielina

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:12