Loading...

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jak się zarejestrować?
Aby zostać uczestnikiem EDK wejdź tutaj, wybierz proponowaną trasę w swojej okolicy i zapisz się.
Jak przygotować się do trasy? Co mieć ze sobą?
Każdy z uczestników EDK bierze w niej udział na własną odpowiedzialność. Mając już kilkuletnie doświadczenie w EDK podpowiadamy co warto, a nawet należy mieć ze sobą w drodze i na co zwrócić uwagę.

Koniecznie:
- przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę,
- wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); wszystko do jednego plecaka,
- weź ze sobą opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy
- weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska),
- nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilku stopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
- miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
- sprawdź lokalną prognozę pogody,
- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
- zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; - pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
- przemyśl, jak wrócisz po EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ,
- zapoznaj się dokładnie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

Warto:
- przygotować sobie własny drewniany krzyż,
- mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
- mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK,

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi. Maksymalna liczba osób tworzących jedną grupę idącą EDK to 10 osób. Jednocześnie – możliwe jest przejście trasy w samotności, w parze, mniejszej grupie.
Czy z udziałem w EDK wiążą się jakieś opłaty?
Udział w EDK to wydarzenie bezpłatne. Każda osoba wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność. Nie jest to pielgrzymka w związku z tym nie pobiera się opłat za możliwość doświadczenia EDK. Na terenie kościoła, z którego rozpoczyna się droga będzie można kupić pakiet materiałów, oraz rozważania w wersji książkowej. Zakup pakietu wspiera działania projektu.
Jak mogę otrzymać rozważania EDK i w jakiej formie są dostępne?
Rozważania są dostępne tutaj (w formie tekstu). Można także kupić rozważania w formie książeczki w kościele, przed mszą rozpoczynającą EDK.
Kiedy odbywa się EDK?
W większości rejonów EDK 23 marca 2018.
Czy podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej towarzyszy nam ksiądz?
EDK nie jest klasyczną formą pielgrzymki. Księża biorą w EDK udział, ale są takimi samymi uczestnikami jak każdy. Nie jest on przewodnikiem czy moderatorem rozważań.
Czemu służy reguła milczenia w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
W EDK reguła milczenia służy indywidualnemu, osobistemu przeżywaniu drogi krzyżowej.
Dlaczego nie zaplanowano zorganizowanego postoju na odpoczynek w trakcie EDK?
EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką. Ideą jest zmaganie się z samym sobą, zatem postoje na odpoczynek są kwestią indywidualną.
Czy są jakieś zalecenia, jeśli chodzi o rozważania na EDK?
Rozważania są elementem łączącym duchowo poszczególne rejony EDK, dlatego zachęcamy, aby podczas drogi korzystać z tych specjalnie przygotowanych przez Zespół EDK. Wystarczy pobrać je tutaj. Można również zakupić je w dniu wyjścia w miejscu rozpoczęcia EDK (przy kościele).
Czy w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą brać udział osoby niepełnosprawne?
Wszystko zależy od stopnia i charakteru niepełnosprawności. Wszystkie, nawet najmniej wymagające trasy przebiegają, przynajmniej częściowo, ścieżkami przez las lub zarośla i polnymi drogami pod górę. W zależności od warunków pogodowych, miejscami teren może być błotnisty lub nawet grząski. Należy dobrze rozważyć decyzję o udziale, biorąc pod uwagę, że trasy zostały tak dobrane, aby stanowiły trudność dla w pełni sprawnych ruchowo osób.
Czy w EDK może wziąć udział osoba niepełnoletnia pod opieką rodzica/opiekuna?
EDK to propozycję dla osób pełnoletnich. Nie zalecamy brania udziału w tym wydarzeniu osobom niepełnoletnim. Jednocześnie nie ingerujemy w sytuacje, gdy osoba dorosła wybiera się w drogę ze swoim dzieckiem lub podopiecznym. Sposób sprawowania opieki nad małoletnim przez rodziców/opiekunów prawnych szczególnie przebywających poza miejscem zamieszkania regulują odpowiednie przepisy.
Co proponuje Sztab EDK?
Trasę, aplikację mobilną, w której znajdziesz ślad GPS wybranej trasy (sklep Play, Apple Store), opis trasy, który znajduje się na stronie edk.org.pl, Mszę Świętą, w której uczestnik może wziąć udział przed wyruszeniem w swoją trasę
Czego w szczególności nie zapewnia Sztab EDK?
Pamiętaj, że wyruszając w drogę, bierzesz odpowiedzialność za siebie. EDK nie jest pielgrzymką, nie są zapewniane żadne przerwy na posiłki, oznaczenia techniczne w terenie ani pomoc osób technicznych, która ułatwiałaby przejście trasy. Nie jest zapewniana ponadto pomoc medyczna ani transport z miejsca docelowego do miejsca, z którego wyruszyło się w drogę.