Obwodnica Bielawy, znana również jako Obwodnica Bielawska, pełni niezwykle istotną rolę w kształtowaniu infrastruktury drogowej w regionie. Została ona stworzona nie tylko z myślą o poprawie komunikacji, ale również aby stać się magnesem przyciągającym inwestorów do tego urokliwego miasta.
W pobliskim otoczeniu obwodnicy znajdują się działki przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Te tereny, które są w pełni uzbrojone w media, tworzą bardzo korzystne warunki dla rozwoju biznesu. Do zagospodarowania przewiduje się powierzchnię wynoszącą około 65 hektarów, co czyni tę lokalizację bardzo atrakcyjną dla potencjalnych inwestorów. Realizacja tej inwestycji pochłonęła około 6 milionów złotych, z czego połowę w ramach dofinansowania zapewniła Unia Europejska.
W planach znajduje się także przedłużenie Obwodnicy Bielawy. W pierwszym kwartale 2020 roku zorganizowano przetarg na realizację tego projektu, a najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Biuro Projektów A-PROPOL z Gliwic. Prace budowlane mają kosztować 148.215 złotych i zakończyć się w pierwszym półroczu 2021 roku.
Cała obwodnica, w tym ul. Sikorskiego oraz al. św. Jana Pawła II, umożliwia szybki dojazd do największego osiedla w Bielawie, osiedla XXV-lecia, a także pomaga w omijaniu miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wzdłuż obwodnicy przebiega również ścieżka rowerowa, co zwiększa jej funkcjonalność i atrakcyjność dla mieszkańców. Łączna długość obwodnicy wynosi ponad 4 kilometry.
Warto podkreślić, że przy obwodnicy znajduje się stacja paliwowa koncernu Orlen z parkingiem przystosowanym dla pojazdów ciężarowych, a także okręgowa stacja kontroli pojazdów, jako element infrastruktury serwisowej. Na trasie obwodnicy można również znaleźć mechaników samochodowych oraz inne mniejsze lokalne firmy.
Co więcej, nieopodal obwodnicy usytuowane są znaczące obiekty, takie jak największy producent spawarek Lincoln Electric Bester, firma produkcyjno-handlowa M.Z. TRONIC, a także Pływalnia „AQUARIUS” oraz dyskonty, takie jak Intermarche i Biedronka.
Obwodnica Bielawy charakteryzuje się także unikatowymi walorami widokowymi. Podczas jazdy można podziwiać piękne krajobrazy, w tym m.in. Łysą Górę, Górę Parkową oraz panoramę Gór Sowich.
Bielawski Park przemysłowy
Władze Bielawy podjęły znaczące działania, tworząc Bielawski park przemysłowo-technologiczny. Ta inicjatywa ma na celu wspieranie lokalnego rozwoju gospodarczego i społecznego.
Miasto zdecydowało, że odpowiednią lokalizacją dla parku będą tereny wewnątrz nowej obwodnicy bielawskiej. Na obszarze o powierzchni 24 hektarów planuje się powstanie różnych zakładów przemysłowych, co z pewnością przyczyni się do wzrostu aktywności gospodarczej.
Dodatkowo, wyznaczono kolejne 10 hektarów ziemi, która zostanie przeznaczona na działalność usługową. Takie rozszerzenie oferty parku ma na celu stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorstw oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia dla mieszkańców.
W ramach tego projektu zbudowano dwupiętrowy Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, który znajduje się przy ulicy Wolności, w historycznym budynku byłych zakładów firmy Bieltex. Inkubator ten ma wspierać nowych przedsiębiorców, oferując im niezbędne zaplecze i doradztwo.
Przypisy
- Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości [online], um.bielawa.pl [dostęp 17.06.2020 r.]
- Bielawski Park Przemysłowy [online], um.bielawa.pl [dostęp 17.06.2020 r.]
- Kolejny krok w stronę budowy III etapu bielawskiej obwodnicy [online], um.bielawa.pl [dostęp 17.06.2020 r.]
- Bielawska obwodnica drogą do biznesu - motogazeta mojeauto.pl, motogazeta.mojeauto.pl [dostęp 17.06.2020 r.]
- [Bielawa] Obwodnica miasta [online], investmap.pl [dostęp 17.06.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cmentarz parafialny w Bielawie | Jezioro Bielawskie | Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie | Browar Wielka Sowa | Fontanna z Sową w Bielawie | Nowa Bielawa | Kamieniczki | Park Miejski w BielawieOceń: Obwodnica Bielawy