UWAGA! Dołącz do nowej grupy Bielawa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Witold Kwaśnicki


Witold Kwaśnicki, ur. 5 kwietnia 1952 w Bielawie, zm. 19 lipca 2022, to postać wybitna w polskim środowisku akademickim, będąca uznawanym ekspertem w dziedzinie ekonomii. Jako profesor zwyczajny, Kwaśnicki był wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie przekazywał swoją wiedzę studentom oraz przyczyniał się do rozwoju myśli ekonomicznej.

Był również zaangażowany w działalność naukową jako członek rady naukowej Instytutu Misesa oraz rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Dzięki swojemu wszechstronnemu doświadczeniu, Kwaśnicki pełnił rolę także w Radzie Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Witold Kwaśnicki był specjalistą w dziedzinie ekonomii ewolucyjnej, która zajmuje się złożonymi procesami gospodarczymi i ich rozwojem w czasie. Jego wkład w naukę pozostaje inspiracją dla wielu badaczy oraz studentów, a także dla członków Rady Programowej Warsaw Enterprise Institute.

Życiorys

Wykształcenie i działalność zawodowa

Witold Kwaśnicki, znany polski naukowiec, rozpoczął swoją edukację w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie, gdzie uzyskał podstawowe wykształcenie techniczne. Po pomyślnym zdaniu matury w 1971 roku, podjął studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Ukończył je z wyróżnieniem w roku 1976. Pasjonując się nauką, w 1980 roku obronił doktorat, którego tematem była „Symulacja pewnej klasy ewolucyjnych procesów rozwoju”.

W tym samym okresie podjął pracę jako adiunkt w Ośrodku Badań Prognostycznych Politechniki Wrocławskiej, a w 1989 roku przeniósł się do Instytutu Cybernetyki Technicznej PWr. Swoje osiągnięcia naukowe zwieńczył uzyskaniem w 1996 roku stopnia doktora habilitowanego na podstawie pracy zatytułowanej „Wiedza, innowacje i gospodarka. Podejście ewolucyjne” (Knowledge, innovation and economy. An evolutionary exploration). Od 1997 roku pracował jako wykładowca na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, a od 1999 roku związany był z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN. W latach 2000-2004 współpracował również z Wydziałem Prawa, Administracji i EkonomiiUniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 2004 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Niezależnie od tego, jego działalność akademicka obejmowała także związki z Wyższą Szkołą Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Witold Kwaśnicki jest autorem wielu artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach krajowych i międzynarodowych, a także rozdziałów w książkach, zarówno wydanych w kraju, jak i za granicą. W 2017 roku dołączył do grona członków rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Po śmierci spoczął na Cmentarzu Komunalnym we Wrocławiu-Pawłowicach.

Obszar badań

Działalność badawcza Witolda Kwaśnickiego koncentruje się na kilku kluczowych obszarach:

  • ekonomia ewolucyjna oraz ewolucyjne podejście do badań rozwoju technologicznego,
  • procesy innowacyjne oraz zarządzanie przedsiębiorstwem w kontekście szybkich zmian organizacyjnych i technologicznych,
  • ekonomia szkoły austriackiej,
  • metodologia i praktyka symulacji komputerowej,
  • historia myśli ekonomicznej.

Działalność dydaktyczna

Witold Kwaśnicki był twórcą programu kursu Mikroekonomii i Makroekonomii na wydziale Ekonomia na Uniwersytecie Wrocławskim. Dodatkowo, włączył się w organizację Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej na szczeblu wrocławskim. Od 2004 roku był także członkiem Rady Naukowej Instytutu Misesa. Jako mentor, opiekował się wieloma stypendystami Programu im. Lane’a Kirklanda, wśród których był jego doktorant, publicysta i fundator Instytutu Misesa, Mateusz Machaj.

Poglądy

Kwaśnicki był zdeklarowanym zwolennikiem oraz propagatorem liberalizmu gospodarczego oraz idei austriackiej szkoły ekonomii. W swojej pracy redakcyjnej obsługiwał między innymi polskie wydania takich książek jak „Ludzkie działanie” autorstwa Ludwika von Misesa oraz „Pieniądze, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne” autorstwa Jesusa Huerty de Soto.

Wybrane publikacje

Witold Kwaśnicki, jako autor i redaktor wielu znaczących publikacji, przyczynił się do wzbogacenia wiedzy w dziedzinie ekonomii i wiedzy ogólnej. Oto wybrane jego dzieła:

  • Knowledge, Innovation, and Economy. An Evolutionary Exploration. 2. edycja, Edward Elgar Publishing Ltd., 1996 (przekład chiński 1999); 1. edycja: Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 1994,
  • Historia myśli liberalnej. Wolność, własność, odpowiedzialność, Warszawa: PWE, 2000,
  • Zasady ekonomii rynkowej, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2001,
  • (red.) Biologia dla ekonomii (Biology and economics), Wrocławski Biuletyn Gospodarczy, nr 30, Wrocław, 2003,
  • (red.) Fizyka dla ekonomii (Physics and economics), Wrocławski Biuletyn Gospodarczy, nr 34, Wrocław, 2005,
  • (red. – razem z Balcerak Alicją) Metody symulacyjne w badaniu organizacji i w dydaktyce menedżerskiej (Simulation methods in institution research and managerial education), Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2008,
  • (red. – razem z Balcerak Alicją) Modele symulacyjne i gry menedżerskie we wspomaganiu decyzji i w dydaktyce (Simulation models and managerial games in decision support and education), Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2010.

Przypisy

  1. nekrolog. nekrologi.wyborcza.pl, 25.07.2022 r. [dostęp 04.01.2024 r.]
  2. Zmarł prof. Witold Kwaśnicki [online], Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, 19.07.2022 r. [dostęp 20.07.2022 r.]
  3. a b Prof. dr hab. inż. Witold Kwaśnicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.07.2022 r.]
  4. WEI, Władze [online] [dostęp 02.08.2022 r.]
  5. Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk – Rada Naukowa [online], www.inepan.waw.pl [dostęp 11.01.2016 r.]
  6. http://tep.org.pl/julia-patorska-przewodniczaca-towarzystwa-ekonomistow-polskich/, www.tep.org.pl [dostęp 01.07.2017 r.]
  7. M.P. z 2022 r. poz. 206.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Ryszard Waksmund | Hermann Henkel | Marek Bożejko

Oceń: Witold Kwaśnicki

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:24