Ryszard Waksmund to postać, która wywarła znaczący wpływ na polską literaturę. Urodził się 2 czerwca 1950 roku w Bielawie, gdzie rozpoczęła się jego niezwykła droga zawodowa.
Jako historyk i teoretyk literatury, Waksmund zyskał reputację w środowisku naukowym, szczególnie jako specjalista w dziedzinie literatury dziecięcej. Jego prace badawcze przyczyniły się do lepszego zrozumienia tego istotnego segmentu literackiego, który ma ogromne znaczenie w kształtowaniu młodych umysłów i ich świata wyobraźni.
Życiorys
Ryszard Waksmund, znany ze swojej działalności dydaktycznej i naukowej, w 1973 roku zakończył studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu edukacji początkowo pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej, jednak szybko w jego karierze nastał nowy rozdział. Został zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej na macierzystej uczelni. W 1982 roku obronił tam rozprawę doktorską pt. „Stałość i zmienność przekazu artystycznego w literaturze dla dzieci i młodzieży z perspektywy komunikacyjnej i kulturowej”, którą pisał pod kierunkiem Bogdana Zakrzewskiego.
W 2001 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy zatytułowanej „Od literatury dla dzieci do literatury dziecięcej (tematy-gatunki-konteksty)”. Mimo swojej głównej pracy na Uniwersytecie Wrocławskim, łączył ją z działalnością na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
W 2013 roku przyznano mu tytuł profesora nauk humanistycznych, co stanowiło ukoronowanie jego kariery akademickiej. W trakcie swojej działalności opublikował szereg książek, w tym „Literatura pokoju dziecinnego” (1986), która skupiała się na literaturze dziewiętnastego wieku oraz „Nie tylko Robinson, czyli oświeceniowej literaturze dla dzieci i młodzieży”. Natomiast jego rozprawa habilitacyjna z 2000 roku poświęcona była teorii literatury.
Po przejściu na emeryturę, Ryszard Waksmund osiedlił się w Bielawie, gdzie objął zaszczytną rolę wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Bielawy. W 2023 roku uhonorowano go członkostwem honorowym Polskiej Sekcji IBBY, co potwierdza jego wpływ na rozwój literatury dziecięcej w Polsce.
Przypisy
- a b Agata Sałamaj Czterech nowych profesorów tytularnych, Przegląd Uniwersytecki, nr 3/200 (2013 r.), s. 48-49
- a b c d Stanisław Frycie, Marta Ziółkowska-Sobiecka, Wioletta Bojda Leksykon literatury dla dzieci i młodzieży, wyd. Naukowe Wydawnictwo Piotrkowskie, Piotrków Trybunalski 2007 r., s. 756-761
- a b Członkowie honorowi Polskiej Sekcji IBBY
Oceń: Ryszard Waksmund