Hermann Henkel


Hermann Henkel, urodzony w 1869 roku w Bielawie, był niemieckim nauczycielem, a także wpływowym propagatorem turystyki oraz działaczem w rejonie Gór Sowich. Jego działalność przypadła na przełom XIX i XX wieku, kiedy to aktywnie uczestniczył w rozwijaniu oferty turystycznej tego malowniczego regionu.

W latach 1905–1918 Henkel pełnił rolę sekretarza bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein Langenbielau), a następnie w latach 1915–1917 stanął na czołowej pozycji w tym towarzystwie, które w tym okresie przeżywało swój największy rozkwit, zrzeszając ponad 500 aktywnych członków. Współpracując z innymi organizacjami górskimi, Henkel przyczynił się do promocji turystyki w Górach Sowich, co zaowocowało m.in. oznaczaniem szlaków, budową schronisk, miejsc wypoczynkowych oraz wież widokowych.

Nie mniej ważne było dla niego propagowanie sportów zimowych. W 1912 roku założył w Bielawie Klub Narciarski (Schneeschuh-Klub), który z czasem przekształcił się w Towarzystwo Sportów Zimowych (Wintersportverein Langenbielau). W ramach działalności tego stowarzyszenia organizował zawody narciarskie oraz wyznaczał trasy górskie dla narciarzy, co znacząco wpłynęło na aktywność zimową w regionie.

Szczególną uwagę zwracał na kwestie związane z prawidłowym oznaczeniem szlaków turystycznych. W 1912 roku sowiogórskie towarzystwa górskie powołały komisję, której przewodniczącym został Henkel, a jej celem było ujednolicenie systemu znakowania szlaków oraz dodawanie nowych tras do zarejestrowanych. Kluczowym założeniem tej inicjatywy było, aby trasy turystyczne prowadziły do dworców lub stacji, które były bardziej rozwinięte niż to miało miejsce do tej pory.

Kolejnym istotnym przedsięwzięciem, nad którym pracował, było połączenie Gór Sowich z Ziemią Kłodzką i szlakami Sudetów Zachodnich, co dodatkowo zwiększało atrakcyjność turystyczną regionu. Niestety, Hermann Henkel zmarł w nocy z 26 na 27 października 1918 roku, a przyczyną jego śmierci był sezon grypy "hiszpanki", która doprowadziła do zapalenia płuc.

Upamiętnienie

W czerwcu 1921 roku, w malowniczej okolicy Niedźwiedziej Skały (Bärenstein), zorganizowano uroczystość odsłonięcia brązowej tablicy, która miała na celu upamiętnić postać Hermanna Henkla. W wydarzeniu tym, które zgromadziło ponad sto osób, brali udział dostojni goście, w tym przewodniczący bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego, Wolfgang Dierig, oraz Wilhelm Kordhanke, przewodniczący Federacji Towarzystw Górskich przy Wielkiej Sowie (Verband der Gebirgsvereine an der Eule). Ponadto wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele innych towarzystw górskich, a także najbliższa rodzina Henkla – jego żona z najmłodszym synem oraz brat Paul, nie zabrakło również przyjaciół. Całej ceremonii towarzyszył występ chóru z Bielawy, który dodał wyjątkowego klimatu temu doniosłemu wydarzeniu.

W roku 1938, w wyniku rozwoju turystyki górskiej, powstało schronisko zlokalizowane pod przełęczą Jugowską, które nazwano Henkelbaude. Obecnie schronisko to znane jest jako Zygmuntówka, lecz wciąż przypomina o dziedzictwie Hermanna Henkla.

Choć tablica umieszczona na Niedźwiedziej Skale zaginęła po roku 1945, to w 2004 roku w tym samym miejscu odsłonięto nową, dwujęzyczną tablicę. Jej inskrypcja, w języku polskim i niemieckim, zawiera słowa samego Henkla, które brzmią:

W górach jestem znowu prawdziwym człowiekiem; tam stajemy się braćmi i wszystko co brzydkie i błahe opuszcza nas. Auf den Bergen werde ich wieder ein reiner Mensch; dort werden wir Brüder und alles Hässliche und Kleine fällt von uns ab.

Przypisy

  1. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Górach Sowich

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Marek Bożejko | Witold Kwaśnicki | Ryszard Waksmund

Oceń: Hermann Henkel

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:12