W ostatnim roku w polskiej Policji miały miejsce znaczne zmiany mające na celu poprawę sytuacji kadrowej. Obecny stan wakatów oraz wprowadzone nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie liczby funkcjonariuszy oraz ich profesjonalizmu. W szczególności skoncentrowano się na ułatwieniach dla byłych policjantów oraz wprowadzeniu nowego systemu naboru, który ma na celu przyciągnąć większą liczbę kandydatów do służby.
W marcu 2024 roku liczba wakatów w Policji wynosiła 16 262, na co zareagowało kierownictwo formacji poprzez wdrożenie strategicznych działań. Zależało im na zdiagnozowaniu najważniejszych problemów i wprowadzeniu rozwiązań, które mają na celu uzupełnienie braków kadrowych. Na przykład, wprowadzono nowe tryby postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy, co ma ułatwić im powrót do służby oraz zwiększyć liczbę przyjęć do Policji.
Wśród podjętych działań znajduje się również nowa jakość rekrutacji, z naciskiem na różne modele zatrudnienia, takie jak służba kontraktowa oraz oddziały o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych. Planowane zmiany mają na celu nie tylko zwiększenie liczby kandydatów, ale także podniesienie standardów szkoleniowych. Oczekuje się, że te reformy przyczynią się do lepszej jakości służby oraz większej spokojności wśród obecnych policjantów, co jest niezbędne w obliczu rosnących wyzwań.
Analiza sytuacji kadrowej pokazuje także wzrastające zainteresowanie pracą w Policji, co potwierdza rekordowa liczba 22 481 podań w 2024 roku. W planach na przyszłość przewiduje się kolejne nabory, co stanowi pozytywny sygnał dla lokalnych społeczności, że formacja będzie mogła lepiej sprostać narastającym zadaniom. Komendant Główny Policji zapowiedział terminy rekrutacyjne na 2025 rok, które mają przyciągnąć kolejnych kandydatów, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo publiczne i stabilność w ramach działalności Policji.
Źródło: Policja Dzierżoniów
Oceń: Reforma kadrowa w Policji: Nowe zasady rekrutacji i szkolenia
Zobacz Także